Navigácia

O škole

Profil školy


 

Iskolánk távlati céljai és feladatai

Elsődleges céljaink:
-     Korszerű, életkornak megfelelő mennyiségű és mélységű szaktárgyi ismeretanyag elsajátíttatása a tanulókkal (irányadó dokumentumok az érvényben lévő tantervek).
-     Személyre szabott vagy a csoportszinthez igazított tanórai és tanórán kívüli foglalkozás az egyes tanulók, tanulócsoportok képességei alapján.
-     A tehetséges tanulók kibontakozásának segítése.
-     Alkalmazásképes tudás elsajátításához szükséges tanulási technikák megismertetése a tanulókkal.
-     Írásbeli és szóbeli kifejezőkészség, a kreativitás fejlesztése.
-     Felkészítés a magasabb iskolafokokon történő helytállásra.
-     Reális önismereti szint kialakítása, toleranciára nevelés, a vitakészség fejlesztése.
-     Az iskolán kívüli szervezett szabadidős programok segítségével az igényes, tartalmas szórakozás, kikapcsolódás iránti igény felkeltése.
-     Egészséges életmódra, rendszeres és kiegyensúlyozott életvitelre nevelés.
-     Beilleszkedési vagy tanulási problémákkal küzdő, illetve szociálisan hátrányos helyzetű, tanulók segítése, támogatásuk; szükség esetén a szakember által történő segítésük, gyógyításuk megszervezése.
 
Elsődleges feladataink:
-     Folyamatosan fenntartjuk a magas színvonalú munka személyi feltételeit.
-     Lehetőségeinkhez mérten megteremtjük, a magas színvonalú munka, tárgyi feltételeit.
-     Arra törekszünk, hogy adminisztratív munkánk, tanügyi dokumentumaink hiánytalan rendezettségükkel és pontosságukkal jól szolgálják a tartalmi munkát.
-     A tantestület önmagára nézve kötelezően betartandó követelménynek tekinti a személyes példaadást az önmagával szembeni szakmai igényesség terén, a munkafegyelem terén az etikus magatartás terén az egymás közötti, illetve a gyerekekkel, a szülőkkel, más iskolák pedagógusaival való kapcsolatában (türelemre, megértésre törekvés, tisztelet, segítőkészség, kölcsönös bizalom, felelősségvállalás).
-     Minden rendelkezésünkre álló eszközzel segítjük a pályájuk elején lévő pedagógustársainkat.
-     A fenntartóval, a szakminisztériummal és intézményeivel korrekt, feszültségmentes kapcsolatra törekszünk.
-     Távol tartjuk az intézménytől a napi politikát.
-     A történelmi egyházakkal, az alapítványainkkal és a tudományos-kulturális feladatokat ellátó civil szervezetekkel, intézményekkel korrekt, kiegyensúlyozott kapcsolatot tartunk.
-     Arra törekszünk, hogy az épület és légköre megfeleljen a kiegyensúlyozott, nyugodt, színvonalas munka környezeti követelményeinek.
 
 
A nevelés: társadalmi tevékenység, komplex hatásrendszer. A lényege értékközvetítés és értékteremtés.
Az érték: tevékenység eredménye.
A nevelés funkciói:
-     individuális fejlesztés, mert elősegíti az egyén fejlődését;
-     közösségfejlesztés, mert hozzájárul az emberi (mikro, makro) közösségek fejlődéséhez.
Nevelési programunk vezérelve: újraéleszteni, megtartani és kialakítani mindazon értékeket, amelyek birtokában tanítványaink – szociális helyzetükre, világnézetükre, családi hátterükre való tekintet nélkül – képesek művelt, kulturált emberként helytállni, majd (az iskolában szerzett ismeretekre és készségekre építve) későbbi tanulmányaikat folytatni, szakemberként érvényesülni a felnőtt életükben.
Ezek az értékek:
-     becsületesség, egyenesség, őszinteség, megbízhatóság;
-     kíváncsiság és tudásvágy;
-     tolerancia és szolidaritás;
-     a másik ember tisztelete és a szeretni tudás;
-     a szűkebb és tágabb környezet szeretete és védelme;
-     kötődés a családhoz és az iskolához;
-     magyarság- és európaiság-tudat;
-     önfegyelem és a másokra figyelés képessége;
-     szorgalom és türelem a munkában;
-     törekvés széles körű műveltségre;
-     reális önismeret és erre alapozott döntésképesség;
-     vitakészség és kifejezőkészség;
-     innovatív készség, kreativitás;
-     törekvés az egészséges életmódra;
-     az érték és a talmi közötti biztos választás képessége.
 
-       A tanulói személyiség “erejének”, épségének növelése (kompetencianövelő stratégia);
általános: a minden emberben benne rejlő fejlődési lehetőségek minél teljesebb megvalósulásának, a tanulói személyiség teljes kibontakozásának segítése;
konkrét: az esélyegyenlőséget és az egyes tanulók fejlettségét, lehetőségeit, érdeklődését figyelembe vevő nevelés, olyan iskolai életmód megszervezése és működtetése, amelyben a tanuló a nevelési folyamatnak nemcsak tárgya, hanem alanya is, az egyértelmű elvárások és feladatok oly módon történő meghatározása, amely a gyermeki személyiség méltóságának, önállóságának tiszteletben tartásával párosul.
-       A konstruktív életvezetés képességének kialakítása, fejlesztése;
-       Az eredményes életvezetéshez szükséges készségek, képességek kialakítása, fejlesztése;
-       A környezetből származó megterhelések, ártalmak csökkentésére irányuló prevenciós feladatok, programok megvalósítására való törekvés;
-       A közösségfejlesztő, önfejlesztő magatartás- és tevékenységrepertoár ösztönzése, ezzel párhuzamosan a destruktív megnyilvánulások leépítése;
-       A tanulók testi, értelmi, erkölcsi, érzelmi, gyakorlati képességeinek fejlesztése.
A személyiségfejlesztés folyamatában meg kell valósulnia a következő értékek egyensúlyának:
-     a biológiai lét értékei (az élet tisztelete, az egészség értéke),
-     az “én” harmóniájára vonatkozó értékek (önismeret, önbizalom, önművelés, stb.),
-     a társas kapcsolatokra vonatkozó értékek (tisztelet, szolidaritás, szeretet, tolerancia),
-     a társadalmi eredményességre vonatkozó értékek (folyamatos tanulás, problémaérzékenység, kreativitás, szellemi igényesség),
-     a humanizált társadalom- és világkép értékei (hazaszeretet, az egyetemes emberi jogok tiszteletben tartása, a hazai és egyetemes kultúra értékeinek megbecsülése, stb.).
 
A tanulási nehézségekkel küzdő tanulókat segítő program az osztályfőnök irányításával, az osztályban tanító tanárok részvételével végrehajtott személyre szóló feladat.
Kimenetele:
-       Ha a feltárás személyiségbeli, genetikai, idegrendszeri problémára derít fényt, külső szakember, pedagógia pszichológiai tanácsadás segítségét kérjük:
-       Ha a probléma átmeneti, a teljes regenerálódásig egyéni tanulási programmal segítjük a felzárkóztatást,
-       Ha a probléma a tananyag megértésének átlagosnál lassúbb folyamata, egyéni korrepetálással segítünk.
-       Ha az egyéni tanulási sebesség (a bevésés időtartama) kisebb a csoportra jellemző átlagosnál, a tanuló felkészülési időt kap, egyénileg ütemezzük tanulmányai számonkérését.
-       Ha az otthoni tanulási körülmények nem megfelelőek, családlátogatással, szülőkkel való beszélgetéssel próbálunk segíteni.
 
Szülőkkel való kapcsolat elvei
Az értékközvetítésben a szülők az iskola legfontosabb partnere. A szülőkkel fenntartott kapcsolatunkban ezért a legfontosabb:
-       Megismertetni őket az általunk elsődleges fontosságúnak tekintett értékekkel.
-       Tiszteletben tartani azt a jogukat, hogy gyermekeiket minden körülmények között védjék és szeressék. A gyerekkel kapcsolatos elmarasztaló vélemény közlésekor maximális empátiát kell tanúsítanunk.
-       Tudatosítanunk kell azt a tényt önmagukban, hogy a szülő más és több oldalról ismeri a gyermekét, mint a pedagógus.
-       Működtetjük a Szülői Választmányt, melynek tagja minden osztály szülőinek egy képviselője. A választmány feladatai:
-     A valamennyi tanulónkat vagy a tanulók valamely csoportját érintő kérdésekben az iskola igazgatójától közvetlen tájékoztatást, illetve alkalmanként a problémák megbeszélésére meghívást kapnak. Fenntartják az élő kapcsolatot az egy osztályban tanító pedagógusok testülete és az osztály szülői között, ellátva az érdekegyeztetés, a konfliktuskezelés, az együtt gondolkodás, a mozgósítás, szükség esetén a közös segítségnyújtás feladatát.
-     Részt vesznek az iskolai alapítvánnyal (alapítványokkal) kapcsolatos ügyek intézésében, elsősorban a segélyek, tanulók támogatása, stb. ügyében.
-     Segítik az iskola vezetését és a tantestületet a káros szenvedélyek elleni harcban, a különféle foglalkozások, szakmák megismertetésében; a szülők segítő aktivitásának összefogásában fontos szerepük van a szülők választott (vagy önként vállalkozó) képviselőinek.
-     Összehívásukra (együtt, vagy kisebb csoportokban) évi két alkalommal, az év elején és félévkor rögzített időpontban, illetve rendkívüli esetben többször is sor kerülhet.
 
Iskolánk tanulóinak szociális-anyagi helyzete heterogén.
Ezt a tényt figyelembe véve:
-       Alapítvány és a költségvetés adta lehetőségeket kihasználva alkalmanként segítünk a legrászorultabbaknak.
-       Kirándulások, nyaralások iskolai szervezésekor tekintettel vagyunk az érintett csoport (osztály) anyagi helyzetére.
-       A lehetőségeinkhez mért anyagi támogatással biztosítjuk, hogy – anyagi okból – versenyfelkészítő táborból a diáknak ne kelljen itthon maradnia. A tanórán kívüli programoka az iskola nem kezdeményezi, ha anyagi lehetőségei nem teszik lehetővé minden tanuló számára a költségek fedezését.
-       Olyan tábort, nyaralást, programot, amely nem minden gyerek számára elérhető, tanítási idő alatt nem szervezünk.
-       Olyan kedvezményeket próbálunk szerezni, amelyek hozzásegítik a diákokat kulturális igényeik minél kevesebb költséggel járó kielégítéséhez.
-       Pályázatokon nyert pénzzel próbáljuk bővíteni az iskola kulturális kínálatát.
 
A tanuló, a szülő és a pedagógus az iskolai tanítás-nevelés-tanulás folyamatának három egymásra utalt, azonos érdekű szereplője. Az érdekazonosság ellenére az együttműködés alkalmazkodási képességet, empátiát, bizalmat, fegyelmet és sok türelmet kíván mindhárom féltől. A szülők egyrészről mint a “szolgáltatás” megrendelői határozott elvárásokkal fordulnak az iskola (pedagógusok) felé, másrészről partnerkapcsolatot kell kialakítaniuk gyermekük pedagógusaival, hogy a nevelőmunkában igazi társakként dolgozhassanak. A szülők iskolához fűződő kapcsolatában a legfontosabb elem a bizalom, a gyermek reális ismeretétől és az érte vállalt felelősségtől vezérelt igényesség. A szülőknek a pedagógusokhoz való viszonyát annak a tudatnak kell áthatnia, hogy a szülő a gyermek legjobb ismerője, az érte egész életén át felelősséggel tartozó személy, és mint ilyen, joga van (sőt, kötelessége) gyermeke mellett kiállni, benne bízni, érte szót emelni. A szülőknek tudniuk kell, hogy a szülő a pedagógust nevelőtársává fogadta. Ennek minden felelősségét viselnie kell; pontosan tudnia kell, hogy ez mire kötelezi és mit tesz lehetővé számára. A szülőknek joguk van minden olyan, a gyermeküket érintő információhoz, amely kiskorú gyermekük személyiségfejlődésével, iskolai előmenetelével kapcsolatos. A pedagógusok heti egy fogadóórája, az évi két közös szaktanári fogadóóra, az évi két osztályszülői értekezlet, az évi két választmányi értekezlet, továbbá – szükség esetén – a szülő vagy a pedagógus által kezdeményezett beszélgetések e kapcsolattartás fórumai. Az ellenőrző könyv elsősorban a tájékoztatás eszköze, kirívóan deviáns tanulói magatartás esetén a fegyelmezés egyik eszköze is. A tanulók iskolai életének legfontosabb jellemzője a kiszámíthatóság, a pedagógusok iránti bizalom, a nyugodt, kiegyensúlyozott légkör, a diáktársakkal és a pedagógusokkal kialakított munkatársi kapcsolat. Az eredményes munkának, a tehetség kibontakozásának feltétele a jó iskolai közérzet.
 
 Az ellenőrzés és az értékelés alapelvei:
-     folyamatosság, rendszeresség,
-     korrektség,
-     igényesség,
-     objektivitás és empátia egészséges aránya,
-     a tanulói önkontroll fejlesztésének igénye.
 
A számonkérésnek, a tanulói teljesítmény értékelésének, minősítésének követelményei
-       Számon kérni csak olyan ismeretet szabad, amelyet megtanítottunk, illetve amelyhez a tanuló tanára vezetésével (irányításával) hozzájutott.
-       A számonkérésnek mindig a tanuló tudására (és nem tudásának hiányosságaira) kell irányulnia. A hiányosságok feltárásának célja a további ismeretszerzés, illetve a hiányosságok pótlásának segítése.
-       Lehetőséget kell adni a tanulónak a számonkérés során feltárt hiányosságok pótlására, hibák javítására.
-       A tanuló teljesítményét mindenkor korrekt módon, az elvárás–képesség–teljesítmény egységében kell értékelni.
-       Az értékelés és minősítés során arra kell törekedni, hogy az érdemjegy vagy szöveges minősítés mindenkor a tanuló teljesítményét tükrözze (és ne az osztályban, csoportban kialakult tudásbeli rangsorban elfoglalt helyét).
-       A tanulói teljesítmény értékelésekor a pozitív motiváció, a képességeknek a megerősítés útján történő fejlesztése az irányadó elv.
 
A folyamatos iskolai értékelés funkciói:
-       visszajelzés a diáknak a zökkenőmentes továbbhaladás érdekében,
-       jelzés a szülőknek a diák adott tantárgybeli előmeneteléről.
 
A folyamatos iskolai értékelés fajtái:
         órai értékelés (szóban az órai munka, az aktivitás visszajelzésére),
         szóbeli felelet értékelése,
         gyakorlati, illetve manuális tevékenység értékelése osztályzattal és szóban (készségtárgyakbeli teljesítmény értékelésére),
         írásos értékelés (írásbeli munka minősítésére: osztályzat + hozzáfűzött megjegyzések, tanácsok),
         szülőknek ellenőrző útján küldött jelzés a feltűnően gyenge, vagy a kiemelkedően jó teljesítményért.
 
A negyedévi és tanév végi – ellenőrzőben, ill. bizonyítványban rögzített – értékelés funkciói:
-       visszajelzése annak, hogy a tanuló hol tart a tantárgy ismeretanyagának, az abban való jártasságnak az elsajátításában. A negyedévi osztályzatnak kell kifejeznie azt, hogy a tanulói munka, aktivitás tendenciája megfelelő-e, a képességei szerinti legmagasabb szintű tudás megszerzéséhez vezet-e, visszajelzést kell adnia arról, hogy megtalálta-e a tanuló a tantárgy eredményes elsajátításához szükséges tanulási módszereket.
-       év végén: az osztályzatban kifejezett értékelés azt mutatja meg, hogy a tanuló milyen szinten sajátította el a tantárgy adott tanévre előírt követelményeit.
A negyedévi és év végi értékelés összhangban kell hogy legyen az évközi értékelések során adott szóbeli, írásbeli és jegyekben kifejezett visszajelzésekkel.
 
Az ellenőrzés
Fajtái:
-       szóbeli feleltetés,
-       házi feladat, füzetvezetés ellenőrzése,
-       írásbeli számonkérési formák:
-       írásbeli felelet (egy anyagrészből),
-       beadandó, nagyobb elmélyülést igénylő házi dolgozat kitűzése,
-       röpdolgozat (bejelentés nélkül, aznapi házi feladatból),
-       dolgozat (előző órán bejelentett, kisebb anyagrészből),
-       témazáró dolgozat (legalább egy héttel korábban bejelentett, összefoglalással előkészített, teljes témakört felölelő).
-       a tanuló produktumának (pl.: rajz, technika órán előállított tárgy, testneveléssel összefüggő mozgásforma előadása) ellenőrzése.
 
Funkciói:
-       folyamatos munkára készteti a tanulókat,
-       folyamatos visszajelzést ad a tanárnak az egyes tanulók, illetve az egész csoport (osztály) adott anyagrészből elért tudásszintjéről,
-       a tanulók reális önértékelésének, következésképpen a reális pályaválasztáshoz vezető út megtalálásának eszköze.
 
 

 

 

Az írásbeli beszámoltatás korlátai, a tanulók tudásának értékelésben betöltött szerepe, súlya
A számonkérési, értékelési formák (szóbeli, írásbeli) helyes aránya a pedagógia örök dilemmája. A képesség és készségfejlesztés követelménye a két forma egyenlő arányát kívánná. Ugyanakkor a hazai és külföldi intézmények vizsgarendszere az írásbeli számonkérési formákat részesíti előnyben: ezen belül is a tesztvizsgát.
Elvek:
-       Bejelentés nélküli témazáró dolgozatot nem íratunk.
-       Egy napon lehetőleg nem íratunk két tantárgynál több tárgyból témazáró dolgozatot.
-       A félévi és tanév végi minősítés nem alakítható ki csak írásbeli számonkérés alapján született érdemjegyekből azokból a tantárgyakból, amelyek alkalmasak a szóbeli kifejezőkészség fejlesztésére, amelyekből későbbi tanulmányaik során a tanulók szóbeli vizsgát kötelesek tenni (illetve tehetnek).
-       A bizonyítottan részképesség-hiányos (dyslexiás), illetve írásképtelenséget okozó fogyatékkal élő diákot az írásbeli számonkérés minden formája alól fölmentjük.
-       Az írásbeli kifejezőkészség fejlesztésébe beleértendő az is, hogy megtanítjuk a diákokat az információhordozók használatára. (Pl. szövegszerkesztés, az Internet használata levelezésre, forrásgyűjtésre, prezentáció készítése demonstrációs eszközökkel, stb.)
-       A diákok írásbeli dolgozatait, beszedett füzetét, beadott munkáját rövid időn belül értékelni, javítani kell: ellenkező esetben annak – fontosabb – visszajelzés jellege háttérbe szorul “jegyszerző” funkciója mögött.
-       Az értékelésre beadott tanulói munkák (házi dolgozatok, tanulói kutatómunkák anyaga) a tanulók “szellemi termékei”, azokat vissza kell adni a készítőiknek, illetve csak a tanuló engedélyével őrizheti meg azokat a pedagógus.
-       A tanulókat tájékoztatni kell arról, hogy melyik tantárgyi füzetüket, jegyzetüket kérheti el, szedheti be pedagógus. (Előzetes bejelentés nélkül a tanuló magánfeljegyzéseit, jegyzeteit nem szabad elvenni.)
 
A házi feladatok kitűzésének elvei és gyakorlata
A “házi feladat” céljai:
-       újra feldolgozni, elmélyíteni, rögzíteni az órán tanultakat;
-       készségszintig gyakorolni a tanult algoritmusokat;
-       alkotómunkát végezni valamely témában.
Elvek:
-       Házi feladatot öncélúan nem adunk (azaz ha a fenti célok egyikét sem szolgálja).
-       A házi feladat mennyiségének meghatározásánál mindenkor figyelembe kell venni, hogy a tanulónak naponta 5-7 órája van, és minden órán tűznek ki a számára kötelezően megoldandó feladatot.
-       Csak olyan feladat adható kötelező jelleggel, amelynek megoldására valamennyi tanuló képes. (Ha ez a csoport heterogén tudásszintje miatt nem lehetséges, akkor a házi feladatnak mindig legyen olyan része, amelynek elvégzésére/elkészítésére/ megtanulására mindenki képes.)
-       A házi feladatot mindig részben vagy teljesen (minden diákra, illetve feladatra vonatkozóan) ellenőrizni kell.
-       Az el nem készített, illetve hibás, hiányos házi feladat értékelésekor különbséget kell tenni a mulasztás okai szerint:
-     nem büntetjük a tanulót, ha a mulasztás, hiány, hiba a feladat vagy annak alapjául szolgáló anyag nem értéséből fakad;
-     meg kell adni a tanulónak a házi feladat pótlásának lehetőségét, ha önhibáján kívül (igazolt betegség) mulasztotta azt el;
-     a hanyagságból elmulasztott írásbeli feladat nem “értékelhető” elégtelennel. (Érdemjegyet csak tudásra adunk. Az el nem készített feladattal tudásszint nem mérhető. A házi feladat elvégzésének hanyagságból történő elmulasztását pedagógiai eszközökkel és módszerekkel lehet és kell büntetni. Ez lehet feleltetés, a házi feladathoz hasonló feladat dolgozat formájában történő megíratása, pótfeladat kitűzése, stb.)
-       A kutatómunkát, a kötelező tananyagon kívüli ismereteket kívánó feladatok elvégzését – a befektetett munka arányában – jutalmazni kell.
-       Tanítási szünet idejére legfeljebb annyi kötelező házi feladat adható, amennyi egyik óráról a másikra szokásos.
-       A nagyobb elmélyülést, több időt igénylő feladatok kitűzésekor (könyvtári vagy internetes kutatómunka, modellkészítés, képzőművészeti alkotás, technikai eszköz készítése, forráselemzés) az elkészítés határidejét különös gonddal, a tanulók egyéb kötelezettségeire tekintettel kell megállapítani.
-       A tantervi anyagot meghaladó mennyiségű vagy mélységű ismereteket kívánó feladatokat (pl. versenyfeladatok) csak annak a diáknak lehet kötelezően előírni, aki a versenyzést, illetve az önálló kutató vagy más jellegű alkotómunkát önként vállalta.

 


 

 

 

Egészségnevelési és környezeti nevelési program
Az egészségnevelés célja, hogy a tanulók képesek legyenek objektív módon felmérni saját egészségi állapotukat, ismerjék az egészségkárosító tényezőket, azok hatását, elkerülésük módját. El kell érni, hogy alkalmazzák a tanultakat: tegyenek saját egészségük érdekében.
Az egészségvédelem kiemelt témakörei:
-       az életkorral járó biológiai-, pszichohigiénés-, életmódi tennivalók;
-       a társkapcsolatok egészségi, etikai kérdései;
-       az egészségre káros szokások (helytelen táplálkozás, inaktív életmód);
-       az antihumánus szenvedélyek, drogprevenció;
-       az egészséges életvitelhez szükséges képességek, a személyiség fejlesztése;
-       az egészségérték tudatosítása.
 
A környezeti nevelés célja a tanulók ösztönzése saját élő és élettelen környezetük megismerésére, alakítására, védelmére, a környezetet károsító jelenségek felismerésére, az azok elleni tudatos fellépésre. A WHO egészségdefiníciója hangsúlyozza, hogy az egészség nem pusztán a betegségek hiánya, hanem testi-lelki és társadalmi jóllét, mely a fenntartható fejlődésnek is egyik elengedhetetlen alapfeltétele
 
Az hogy a diákok mit tartanak értéknek (idea, történés, anyagi javak), az elsősorban a családtól függ, és ezt az iskola csak közvetve és csekély mértékben tudja befolyásolni.
-       Iskolai étkeztetés
-       Mindennapos testmozgás
-       A személyiség fejlesztése
-       Az antihumánus szenvedélyek, drogprevenció
 
 
 
 
Záródokumentum
 
A célokat és feladatokat tartalmazó dokumentum a testület közös munkája. A végleges dokumentumot, a testület tagjai az alábbiakban aláírásukkal fogadták el vagy utasították el. A dokumentum az aláírás napjától érvényes. Módosítása csak törvényi előírási, fenntartói rendelet vagy intézményi belső kezdeményezésre történhet, amit a nevelőtestületnek el kell fogadnia. A dokumentumot évente átfogó felülvizsgálatnak kell alávetni.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským Jablonov nad Turňou
    č. 229
    Jablonov nad Turňou
    049 43
  • +421 58 7961 116
    +421 917 416 044

Fotogaléria